04 października 2024

Farmaceuta, copywriter i edukator – połączenie wiedzy farmaceutycznej z tworzeniem wartościowych treści

farmaceuta jako copywriter medyczny i farmaceutyczny

Rola copywritera może wydawać się nietypowa dla farmaceuty, jednak wbrew pozorom to połączenie jest jak najbardziej uzasadnione. Dlaczego? Farmaceuta to specjalista z rozległą wiedzą i doświadczeniem, które są niezbędne zarówno do doradzania pacjentom, jak i do tłumaczenia zawiłych kwestii medycznych w przystępny sposób. W tym artykule dowiesz się, jakie cechy sprawiają, że farmaceuta idealnie nadaje się do pisania artykułów medycznych oraz edukacji pacjentów w zakresie farmakoterapii i zdrowia.

 

Spis treści

  1. Farmaceuty w świecie cyfrowym i jego nowa rola
  1. Farmaceuta jako ekspert w edukacji pacjentów
  2. Farmaceuta jako copywriter farmaceutyczny i medyczny
  1. Wyzwania dla farmaceuty-copywritera

 

Farmaceuty w świecie cyfrowym i jego nowa rola

Farmaceuta, niegdyś kojarzony jedynie z apteką, dziś wykracza nieco poza tradycyjną rolę pracy za „pierwszym stołem” (nie za ladą). Farmaceuci, oprócz tego, że pracowali (i pracują nadal) w innych podmiotach, takich jak apteki szpitalne (rodzaj apteki zamkniętej) czy firmy farmaceutyczne, mieli słabo nakreśloną rolę w świecie cyfrowym.

 

To zmieniło się wraz z rozwojem i szerzeniem się (zabrzmi banalnie) Internetu, co spowodowało, że wiele usług przeniosło się do sieci, jak na przykład apteki internetowe. Dziś zbieramy kolejne owoce jego rozwoju, np. przychodni oferujących konsultacje online, w ramach których lekarz może wystawić receptę, skonsultować wyniki badań, a w razie konieczności wystawić e-zwolnienie lekarskie.

 

Gdzie szukać farmaceutów w sieci?

Obecnie farmaceutów postrzega się jako osoby doradzające pacjentom nie tylko w aptekach stacjonarnych, ale również na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych. Przykładem takich platform jest apteline.pl, gdzie pacjenci mogą skorzystać z porad farmaceutycznych online, oraz aplikacja mobilna DOZ, która oferuje możliwość konsultacji z farmaceutą oraz dodatkową funkcję weryfikacji domowej apteczki.

 

Farmaceutów można również znaleźć na LinkedIn 🙂

np. tutaj - Kasia Deptuła na LinkedIn

 

Farmaceuta a e-commerce i branża FMCG

Farmaceuta może połączyć e-commerce* z branżą produktów FMCG**, prowadząc aptekę internetową, w której, oprócz leków i suplementów diety, oferuje także produkty FMCG, takie jak kosmetyki, środki higieniczne, żywność funkcjonalną, witaminy oraz wyroby medyczne dostępne bez recepty. Wykorzystując wiedzę farmaceutyczną, może:

  • rekomendować odpowiednie produkty, 

  • udzielać porad online, 

  • tworzyć treści edukacyjne.

 

Wszystkie te działania mają na celu budowanie świadomości zdrowotnej, a także realizację celów sprzedażowych, które zawsze powinny być zgodne z realnymi potrzebami pacjenta.

 

Wyjaśnienie trudnych pojęć:

  • *E-commerce to handel elektroniczny, czyli sprzedaż i kupno towarów oraz usług przez internet. W e-commerce transakcje odbywają się za pośrednictwem platform internetowych, co umożliwia łatwy dostęp do szerokiej gamy produktów.
  • **FMCG (Fast-Moving Consumer Goods) to szybkozbywalne produkty konsumpcyjne, takie jak żywność, kosmetyki, środki czystości, które są sprzedawane szybko i często kupowane przez konsumentów ze względu na codzienne potrzeby.

 

Farmaceuta a copywriting medyczny

Rozważając tę zależność, warto wziąć pod uwagę rosnącą popularność e-commerce w branży farmaceutycznej. Co się na to składa? Coraz więcej osób nabywa leki, suplementy diety, wyroby medyczne i inne „apteczne produkty” właśnie przez internet. Z tego powodu wiele podmiotów, w tym apteki internetowe, ale również firmy farmaceutyczne, potrzebuje odpowiednich treści marketingowych, które pełnią zarówno rolę informacyjną, jak i edukacyjną, a także mają przyciągnąć pacjentów (klientów) do nabycia produktu z apteki czy zakupu usługi z zakresu telemedycyny.

 

Zatem połączenie dwóch ról – farmaceuty i copywritera – jest całkowicie zasadne, wręcz to prawdziwa synergia! To nowe wyzwanie, ale także ogromna szansa na rozwój – zarówno zawodowy, jak i osobisty.

 

>> To Cię może zainteresować: Co to jest content medyczny?

 

W moim odczuciu połączenie obu ról, tj. farmaceuty i copywritera, to niezapełniona luka, którą należy wypełnić, a co powoli zaczyna się dziać, ponieważ coraz więcej mgr farm. jest aktywnych w sieci – zarówno jako autorzy artykułów, jak i twórcy kanałów na TikToku.

 

Farmaceuta jako ekspert w edukacji pacjentów

Czy farmaceuta jest ekspertem w swojej dziedzinie, czyli farmacji? Oczywiście, że tak. Posiada nie tylko odpowiednie predyspozycje, ale także wiedzę i doświadczenie zdobyte w aptece, które z powodzeniem może przenieść do świata online.

 

Warto zdać sobie sprawę, że farmaceuta, mimo że kończy farmację, ma szeroką wiedzę na temat zdrowia, chorób i profilaktyki. Wielu z nich wprowadza u swoich pacjentów element opieki farmaceutycznej, w ramach której pacjent może skorzystać, na przykład z przeglądu lekowego, monitorowania farmakoterapii czy edukacji zdrowotnej.

 

Dodatkowo to właśnie farmaceuci są pierwszą grupą specjalistów, do których zgłaszają się pacjenci, ponieważ są dostępni "z ulicy" (mówiąc potocznie), a sama apteka przestała być jedynie miejscem zakupu leków.

 

Co czyni z farmaceutów dobrych edukatorów? Potrafią oni w prosty i zrozumiały sposób tłumaczyć trudne pojęcia, wykorzystując swoją wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu mogą skutecznie wspierać pacjentów w zrozumieniu kwestii dotyczących ich zdrowia i leczenia.

 

Przeczytaj również: Strona apteki internetowej - czym się charakteryzuje?

 

Farmaceuta jako copywriter farmaceutyczny i medyczny

Niezależnie od tego, czy mówimy o copywritingu medycznym, czy farmaceutycznym, oba pojęcia dotyczą treści związanych z tematyką zdrowia. Zanim przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się obu definicjom – czy istnieje jakaś różnica między tymi formami copywritingu?

 

Copywriting medyczny obejmuje szerokie tworzenie treści dotyczących zdrowia, chorób, profilaktyki oraz procedur medycznych, w tym informacji o terapiach, opisywaniu objawów, badaniach medycznych oraz edukacji pacjentów. Copywriting farmaceutyczny, będący wyspecjalizowaną częścią copywritingu medycznego, koncentruje się na produktach farmaceutycznych – takich jak leki, suplementy diety, wyroby medyczne – oraz na usługach związanych z farmakoterapią.

 

Warto jednak podkreślić, że farmaceuta może stać się pełnoprawnym twórcą i spełniać się jako copywriter medyczny.

 

Jakie predyspozycje ma farmaceuta do copywritingu?

Zatem farmaceuta, dzięki swojej wiedzy, staranności i umiejętnościom „pisarskim”, może edukować pacjentów w szerokim tego słowa znaczeniu pisząc dla nich informacyjne treści.

 

W pisaniu artykułów farmaceuci stawiają na:

  • rzetelność informacji,

  • jasność przekazu,

  • zrozumiały język.

 

Podsumowując: farmaceuta-copywriter to osoba, która łączy kompetencje farmaceutyczne z umiejętnościami tworzenia treści, tworząc edukacyjne materiały, które pomagają pacjentom zrozumieć skomplikowane aspekty leczenia.

 

cechy farmaceuta copywriter medyczny

Predyspozycje farmaceuty jako copywritera medycznego

 

Warto podkreślić, że copywriting farmaceutyczny to nie tylko pisanie o lekach – to również tworzenie artykułów blogowych, materiałów edukacyjnych oraz treści marketingowych, które mają na celu budowanie świadomości zdrowotnej.

 

Jakie są korzyści z łączenia obu ról, czyli farmaceuty i copywritera?

W moim odczuciu to:

  • znajomość potrzeb pacjentów, a także rzeczowe, empatyczne i interdyscyplinarne podejście do problemu zdrowotnego;

  • farmaceuta jest ekspertem w budowaniu świadomości zdrowotnej marki (apteki, przychodni, laboratorium) ze względu na swoją specjalistyczna wiedzę farmaceutyczną i medyczną.

 

Jakie treści napisze dla farmaceuta-copywriter?

Możliwości zastosowania copywritingu medycznego/farmaceutycznego są szerokie. Farmaceuci-copywriterzy mogą tworzyć:

  • opisy leków, wyrobów medycznych, suplementów diety na strony internetowe, np. aptek internetowych – mają do tego odpowiednią wiedzę i znają przepisy dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno pisać;

  • artykuły na blog medyczny, sekcję poradnikową apteki, bazę wiedzy, w których mogą zostać omówione najważniejsze usługi i produkty, ale podstawowy przekaz opiera się na edukacji pacjenta;

  • materiały edukacyjne dla pacjentów (coraz rzadziej spotykane), np. broszury, ulotki do przeczytania w domu.

 

Wyzwania dla farmaceuty-copywritera

Niektóre z wyzwań, zarówno dla farmaceuty-copywritera, jak i copywritera medycznego, są wspólne. Każdy z nich zmaga się z umiejętnym balansowaniem między specjalistycznym językiem medycznym (często pełnym żargonu) a przystępnym przekazem, zrozumiałym dla pacjenta. Farmaceuta-copywriter musi zadbać, aby treści były rzetelne, zgodne z aktualną wiedzą medyczną, a jednocześnie łatwe do zrozumienia dla osób bez wykształcenia medycznego. W obliczu szerzącej się dezinformacji i fake newsów kolejnym wyzwaniem jest prostowanie, wyjaśnianie i dementowanie nieprawdziwych informacji na temat fikcyjnych terapii, „cudownych” leków oraz mitów zdrowotnych.

 

Istotnym aspektem jest również konieczność przestrzegania przepisów prawa dotyczących reklamy leków i suplementów diety – każda informacja musi być zgodna z wymogami, nie wprowadzać pacjentów w błąd, a jednocześnie przekazywać wartość merytoryczną w sposób skuteczny i atrakcyjny dla odbiorcy.

 

2w1 farmaceuta i copywriter medyczny

Korzyści z połączenia ról farmaceuty i copywritera

 

PS. Spodobał Ci się mój artykuł? Jeśli tak, to rzuć groszem na dalsze wsparcie działalności blogowej!

Zajrzyj na:

Wpłać ile chcesz :)

 


Z czego korzystałam pisząc ten tekst? Przede wszystkim z własnej wiedzy i doświadczenia jako copywriter medyczny i farmaceutka. ☺

Ostatnie wpisy

kup mi kawkę na buycoffee.to
Kasia Deptuła Medyczny Akapit

mgr farm. Kasia Deptuła

Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.

LinkedIn

O mnie

— 2024 —

medyczny akapit

zdrowa porcja contentu bez recepty!