medyczny akapit logo firmy
03 marca 2025

Z wizytą w Muzeum Farmacji w Warszawie [luty 2025]

Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej w Warszawie

Muzeum Farmacji od dawna znajdowało się na mojej liście miejsc do odwiedzenia – wreszcie się udało! Tym razem trafiło na Warszawę.

 

***

 

28 lutego odwiedziłam Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej w Warszawie – miejsce, które pozwala zajrzeć w przeszłość i poznać fascynującą historię aptekarstwa. To kameralne muzeum mieści się przy ul. Piwnej 31/33 i oferuje niezwykłą kolekcję eksponatów związanych z dawnymi metodami leczenia i produkcją leków. Wnętrze muzeum przypomina klasyczną aptekę z minionych epok – drewniane regały wypełnione flakonami, możliwość zobaczenia dawnych narzędzi farmaceutycznych oraz surowców wykorzystywanych do przygotowywania leków sprawia, że można na chwilę przenieść się w czasie.

 

szkło uranowe butelki muzeum farmacji w warszawie

Eksponat ze szkła uranowego przed i po włączeniu światła UV

 

Muzeum składa się z kameralnych sal, w których można podziwiać eksponaty związane z historią farmacji z różnych jej okresów. Wśród najbardziej interesujących obiektów (moim zdaniem) znajdują się zabytkowe naczynia apteczne, w tym zielone szkło uranowe, które pod wpływem promieniowania ultrafioletowego ma zdolność do fluorescencji. Nie zabrakło również eksponatów z innego rodzaju szkła, m.in. kobaltowego o intensywnie niebieskim kolorze.

 

szkło kobaltowe butelki apteczne muzeum farmacji

Apteczne utensylia ze szkła kobaltowego

 

W muzeum znalazłam również zrekonstruowane wnętrze apteki, niezwykłe meble, narzędzia apteczne i naczynia (utensylia), które doskonale oddają klimat historycznych aptek. Dodatkowo wyeksponowano wiele starych leków z okresu międzywojennego, np. magistra Klawe, Gąseckiego, Nasierowskiego czy Spiess, które ukazują rozwój farmacji na przestrzeni lat.

 

surowice i szczepionki Spiess i Syn

Po środku preparat produkcji Ludwik Spiess i Syn

 

Muzeum posiada również bogatą kolekcję książek związanych z farmacją i ziołolecznictwem, w tym stare wydania farmakopei z różnych okresów i krajów. Te historyczne publikacje pozwalają zobaczyć, jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do leków i terapii.

 

stare książki stara farmakopea

Po lewej – książka na temat roślin leczniczych, po prawej – "Farmakopea Królestwa Polskiego" (pierwsza polska farmakopea)

 

Muzeum Farmacji to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko z zawodowej ciekawości, ale również dla samych walorów historycznych i edukacyjnych. Zachęcam do zajrzenia tam przy okazji spaceru po Starym Mieście – to prawdziwa gratka dla miłośników farmacji i historii medycyny!

 

>> Przeczytaj także: Jak bardzo stara jest Pyralgina?

Ostatnie wpisy

kup mi kawkę na buycoffee.to
Kasia Deptuła Medyczny Akapit

mgr farm. Kasia Deptuła

Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.

LinkedIn

O mnie

2023 – 2025

medyczny akapit

farmaceutka + copywriter medyczny

tel. 792 746 165

email: info@medycznyakapit.com

NIP: 7272775859

facebook medyczny akapit
linkedin medyczny akapit katarzyna deptuła
tik tok medyczny akapit
pinterest medyczny akapit