autorka: Kasia Deptuła
Miażdżyca to choroba tętnic, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Jest jedną z głównych przyczyn chorób serca i układu krążenia, a także udarów mózgu. Schorzenie to ogranicza przepływ krwi przez tętnice na skutek odkładania się tzw. blaszki miażdżycowej. Istnieje jednak wiele sposobów, które mogą pomóc w zapobieganiu jej rozwojowi. Oprócz tego miażdżycę trzeba leczyć. Więcej nt. tej choroby dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści
Miażdżyca to przewlekła choroba, która dotyczy dużych i średnich tętnic, takich jak aorta, tętnice wieńcowe czy szyjne. W wyniku gromadzenia się blaszki miażdżycowej naczynia te ulegają zwężeniu, co prowadzi do ograniczenia przepływu krwi i niedotlenienia tkanek. Proces ten sprzyja powstawaniu zatorów lub zakrzepów, które mogą całkowicie zamknąć przepływ krwi przez objęte procesem miażdżycowym naczynie.
Miażdżyca może dotknąć każdego, jednak szczególnie narażeni są osoby po 50. roku życia - szczególnie mężczyźni, ale również kobiety po menopauzie oraz osoby z genetycznym obciążeniem.
Czynnikami ryzyka miażdżycy są również:
Siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna i palenie papierosów także sprzyjają rozwojowi miażdżycy.
Warto podkreślić, że dieta stanowi jeden z istotniejszych czynników miażdżycorodnych (sprzyjających chorobie), który jest łatwy do zmodyfikowania.
Wystąpieniu i rozwojowi miażdżycy sprzyja kilka czynników, które składają się na 3 powiązane ze sobą teorie nt. etiologii tej choroby.
Znaczenie w etiologii miażdżycy mają:
Tak, miażdżyca jest często nazywana "cichym zabójcą". Przykładowo blaszki miażdżycowe w tętnicach wieńcowych odpowiadają za większość przypadków choroby niedokrwiennej serca. Miażdżyca może również prowadzić do udarów mózgu oraz zawałów serca, co stanowi poważne zagrożenie dla życia. Jej obecność w naczyniach kończyn dolnych może prowadzić do tzw. chromania przestankowego.
Objawy miażdżycy mogą być mało specyficzne lub wręcz niezauważalne, a ich nasilenie zależy od lokalizacji zmian. Przykładowo:
Najważniejsze w profilaktyce miażdżycy jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Obejmuje to rzucenie palenia, regularną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę. Warto także unikać nadmiernego spożycia tłuszczów nasyconych i soli, a wzbogacić dietę o kwasy omega-3 i fitosterole roślinne, które mogą wspierać zdrowie naczyń krwionośnych. Wszystkie wymienione czynniki stanowią tzw. prewencję pierwotną.
Warto podkreślić, że u osób zdiagnozowanych wprowadza się również prewencję, ale wtórną. Polega ona na modyfikacji stylu życia (dieta, ćwiczenia), ale również farmakoterapii, która obejmuje farmakoterapię, np. z użyciem statyn, czyli leków obniżających poziom LDL i podwyższające poziom HDL (dobrego cholesterolu).
Miażdżycę wykrywa się w kilku krokach. Podstawą jest oczywiście wywiad lekarski, który obejmuje wstępną ocenę czynników ryzyka miażdżycy. Obok nich wykonuje się badania laboratoryjne, które obejmują:
Poza badaniami laboratoryjnymi lekarz może skierować pacjenta na diagnostykę obrazową, która obejmuje m.in. USG tętnic, angiografię, a także tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
>> Przeczytaj więcej nt. podstawowych badań krwi, które warto robić raz w roku!
Leczenie miażdżycy obejmuje farmakoterapię i dietę, a także zabiegi operacyjne, co jest zależne od stanu pacjenta.
Na czym polega każda z terapii?
Farmakoterapia miażdżycy polega głównie na stosowaniu leków obniżających poziom cholesterolu, takich jak statyny, które pomagają stabilizować blaszkę miażdżycową i spowalniać rozwój choroby. Oprócz tego stosuje się leki hipotensyjne w celu regulacji ciśnienia krwi oraz środki przeciwzakrzepowe, które zmniejszają ryzyko powstawania zatorów i zakrzepów w tętnicach.
Dieta w miażdżycy polega na ograniczeniu tłuszczów nasyconych, izomerów trans oraz soli, co pomaga kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3, takich jak ryby morskie, oraz fitosteroli, np. z oliwy z oliwek, które wspierają zdrowie naczyń. Dieta śródziemnomorska jest często rekomendowana, ponieważ chroni serce i układ krążenia.
W leczeniu miażdżycy stosuje się również zabiegi chirurgiczne, które są wskazane w przypadku całkowicie zablokowanych i niedrożnych naczyń lub w przypadku ich znaczącego zwężenia. Zależnie od zaawansowania procesu miażdżycowego przeprowadza się mechaniczne rozszerzenie naczynia za pomocą specjalnego balonika. Inną opcją jest stent, a także zabiegi polegające:
Miażdżyca to przewlekła choroba tętnic, która prowadzi do zwężenia naczyń i ograniczenia przepływu krwi, zwiększając ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Na jej rozwój wpływa wiele czynników, takich jak genetyka, styl życia, a także nieodpowiednia dieta. Wczesne rozpoznanie i zmiana nawyków żywieniowych, wraz z aktywnością fizyczną i odpowiednią farmakoterapią, mogą skutecznie zapobiec jej postępowi. Leczenie obejmuje przede wszystkim obniżenie poziomu cholesterolu oraz stabilizację ciśnienia tętniczego. Edukacja i profilaktyka mają kluczowe znaczenie w walce z tą chorobą cywilizacyjną.
PS. Spodobał Ci się mój artykuł? Jeśli tak, to rzuć groszem na dalsze wsparcie działalności blogowej!
Zajrzyj na:
Wpłać ile chcesz :)
ARTYKUŁ MA CHARAKTER INFORMACYJNY i nie stanowi porady medycznej.
Z czego korzystałam, pisząc ten artykuł?
Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.
— 2024 —
medyczny akapit
zdrowa porcja contentu bez recepty!
email: info@medycznyakapit.com
tel. 792 746 165