09 stycznia 2024

Blue Monday - fakt czy mit?

leki z nikotyną

Niebieski Poniedziałek uznawany za najbardziej depresyjny dzień w roku. Sprzyja temu wiele czynników m.in. pogoda i krótki dzień, a także piętno zeszłorocznych postanowień, deficyt pieniędzy na koncie bankowym lub konieczność spłaty karty kredytowej po świątecznym szaleństwie z Sylwestrem włącznie. Czy niebieski poniedziałek ma jakiekolwiek podstawy naukowe udowadniające, że to najsmutniejszy dzień (bo w końcu depresyjny) każdego roku?

 

Spis treści

  1. Blue Monday - co to jest?
  2. Blue Monday - kto wymyślił?
  3. Moja Zdanie o Blue Monday
  4. Zmieniamy Blue Monday w coś pozytywnego
  5. Podsumowanie

 

Co to jest Blue Monday?

Blue Monday to nazwa dla 3. poniedziałku stycznia każdego roku. Jest uznawany za najbardziej depresyjny dzień w roku. Swój początek niebieski poniedziałek wziął w 2005 roku. Twórcą tej teorii był brytyjski psycholog, który ułożył wzór matematyczny określający najsmutniejszy dzień w roku. Do wspomnianego wzoru, który miał wyliczyć kiedy wypada Blue Monday lokuje się wartości liczbowe związane z czynnikami jak pogoda, finanse, motywacja etc. Szczegóły przedstawia poniższy wzór:

Blue Monday wzór

gdzie:

  • W – pogoda (ang. weather)

  • D – dług, debet (ang. debt)

  • d – miesięczne wynagrodzenie

  • T – czas od Bożego Narodzenia (ang. time)

  • Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych

  • M – poziom motywacji (ang. motivational)

  • Na – poczucie konieczności podjęcia działań (ang. a need to take action).

źródło - wikipedia i Blue Monday.

 

Kto wymyślił Blue Monday?

Za termin / definicję niebieskiego poniedziałku odpowiada Cliff Arnall - brytyjski psycholog. Czy wspomniany człowiek miał powody, aby wykreować taką okazję? Jak podaje serwis Business Insider był to zabieg marketingowy stworzony na potrzeby pewnego biura podróży. Miało to służyć jako akcja namawiająca do kupna lub rezerwacji wycieczki. Oczywiście sam autor próbował ratować sytuację tłumacząc się, że tytułowy niebieski poniedziałek nie jest odkryciem naukowym, a zabawą pseudonaukową stworzoną dla celów reklamowo-marketingowych. Zdecydowanie odbiło się to brytyjskiemu psychologowi czkawką, co opisuje artykuł w The Guardian. 

 

Blue Monday jest problemem w mojej ocenie wielowarstwowym.

 

Po pierwsze - podstawowe założenie było takie, że to zabieg reklamowy. Niestety, został zrozumiany inaczej i potraktowany jako swego rodzaju odkrycie naukowe (przypominam, że nim nie jest). Zanim zostało to naprostowane i wyjaśnione wokół Blue Monday narósł już taki mit, że trudno było przebić się przez grube mury absurdu, jaki stworzył chroniąc się niczym zamek otoczony fosą z krokodylami i zwodzonym mostem.

 

Po drugie - to termin szkodliwy, który spłyca problem depresji - nie jest ona problemem 1-dniowym czy tygodniowym. Wiele osób zaczęło utożsamiać, że odczuwanie smutku jest tożsame z zaburzeniami depresyjnymi. Warto mieć na uwadze, że to poważna choroba o długotrwałym przebiegu (wiele miesięcy mogące przejść w lata) i wymagająca złożonego leczenia - zarówno farmakoterapii jak i psychoterapii.

 

Po trzecie - Blue Monday powinien zostać wykreślony ze wszystkim kalendarzy świata na zawsze. W jego miejsce wbrew pozorom nie trzeba tworzyć żadnego święta, który przypominałby problem depresji. Odsyłam do dnia 23. lutego - to Światowy i Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - zobacz Co luty ma wspólnego z depresją.

Wiele osób może sobie nie zdawać sprawy, że chorują na depresję lub zaburzenia depresyjne. Dlatego, jeśli w dzień jakim jest Blue Monday podejmą się szczerej rozmowy o swoich obawach, emocjach, braku energii z psychologiem lub lekarzem, to mogę uznać, że istnienie tego wydarzenia sprawdziło się jako dzień do zadbania o swój komfort, dobrobyt i zdrowie psychiczne.

 

W ramach wątku osobistego mogę podpowiedzieć, że, jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek potencjalne objawy lub realne podejrzenie depresji, odczuwasz okresowy spadek nastroju, to proszę, zasięgnij porady specjalisty - tak, farmaceuci i copywriterzy medyczni również czasem chorują. Zacznij od rozmowy, umów się na kilka sesji z psychologiem lub psychoterapeutą, a jeśli zajdzie potrzeba nie bój się sięgnąć po leki przeciwdepresyjne, które dobierze psychiatra.

 

Jeśli zastanawiasz się czy w kalendarzu znajduje się szczególny dzień poświęcony depresji, to znajdziesz go 23. lutego. To Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, a od 2001 roku znany również jako Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

 

Podsumowanie

Odnosząc się do tytułowego pytania czy Blue Monday to fakt czy mit mogę wskazać jednoznacznie, że to bardzo szkodliwy mit i totalna bzdura, która przynosi więcej szkody niż pożytku. Innymi słowy - nie ma czegoś takiego jak najbardziej depresyjny dzień w roku, który akurat dla wszystkich ludzi przypada na każdy 3. poniedziałek miesiąca stycznia.

 

Jeśli ciekawi Was kiedy wypada Blue Monday w 2024 - nie musicie tego sprawdzać. "Wyczekujcie" 15 stycznia.

 

Blue Monday Medyczny Akapit

 

PS. Spodobał Ci się mój artykuł? Jeśli tak, to rzuć groszem na dalsze wsparcie działalności blogowej!

Zajrzyj na:

Wpłać ile chcesz :)

 

ARTYKUŁ MA CHARAKTER INFORMACYJNY i nie stanowi porady medycznej.


Z czego korzystałam pisząc ten tekst?

  • https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/blue-monday-co-to-jest-i-dlaczego-najbardziej-depresyjny-dzien-w-roku-nie-istnieje/18weccn

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Blue_Monday

  • https://www.gov.pl/web/psse-augustow/23-luty---ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja

  • https://www.theguardian.com/science/blog/2012/jan/16/blue-monday-depressing-day-pseudoscience

Ostatnie wpisy

kup mi kawkę na buycoffee.to
Kasia Deptuła Medyczny Akapit

mgr farm. Kasia Deptuła

Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.

LinkedIn

O mnie

— 2024 —

medyczny akapit

zdrowa porcja contentu bez recepty!