autorka: Kasia Deptuła
Zdecydowana większość pacjentów, dbając o bezpieczne stosowanie leków, polega przede wszystkim na informacjach zawartych w ulotce. Warto mieć na uwadze, że to nie jedyny dokument, który dostarcza informacji na temat danego produktu leczniczego. Innym źródłem jest ChPL - Charakterystyka Produktu Leczniczego, która dostarcza zdecydowanie szerszej wiedzy. Każdy z tych dokumentów, mimo że przeznaczony dla różnych grup docelowych, ma jeden podstawowy cel - dostarczyć rzetelnych informacji na temat leku i jego bezpiecznego stosowania.
Spis treści
Zarówno ulotka informacyjna leku, jak i charakterystyka produktu leczniczego są ściśle ze sobą związanymi dokumentami.
Każdy lek (produkt leczniczy), niezależnie od dostępności (czyli na receptę lub bez recepty), ma dwa podstawowe dokumenty informacyjne dedykowane dla pacjenta i pracowników służby zdrowia. Są to:
Zatem, czy ulotka i ChPL zawierają podobne informacje? Zdecydowanie tak. Jednak to ChPL zawiera pełną informację na temat danego produktu leczniczego. Należy zdać sobie sprawę, że w perspektywie pacjenta ChPL zawiera wręcz zbyt dużą ilość zbędnych informacji.
Jak z perspektywy farmaceutki porównałabym ulotkę i ChPL? Ulotka stanowi uproszczone źródło wiedzy, natomiast ChPL jest dokładnym i gruntownym źródłem informacji.
Jedną z różnic jest podstawowe przeznaczenie ulotki i ChPL - są one dedykowane różnym grupom odbiorców. Na tym jednak nie koniec. Różnice (w moim odczuciu) najlepiej zilustruje tabela.
Ulotka dla pacjenta |
ChPL |
Odbiorcą docelowym jest pacjent, który nie posiada wykształcenia medycznego, a ulotka ma zapewnić podstawowe informacje na temat bezpiecznego stosowania leku. |
Grupą docelową, która korzysta z ChPL, są lekarze, farmaceuci oraz inni specjaliści medyczni. Dokument ten jest wykorzystywany do podejmowania decyzji terapeutycznych. |
Ulotka jest napisana prostszym językiem, który ma być maksymalnie zrozumiały dla pacjenta. Występuje w niej mniej trudnej i skomplikowanej terminologii medycznej. |
ChPL zawiera trudniejszą w odbiorze terminologię, której zrozumienie wymaga wiedzy medycznej. |
Ulotka zawiera podstawowe informacje na temat danego leku, tzn. kiedy się go stosuje, jak, co wiąże się z jego stosowaniem, a także informacje o potencjalnych skutkach ubocznych oraz sytuacjach, gdy lek należy odstawić i skonsultować się z lekarzem. |
ChPL zawiera szczegółowe informacje związane z farmakodynamiką, farmakokinetyką, a także szerszy zakres wskazań, dawkowania, skutków ubocznych oraz informacje nawiązujące do wyników badań klinicznych i toksykologicznych (na zwierzętach). Znajdują się tam również informacje o objawach przedawkowania i postępowaniu w przypadku jego wystąpienia. |
Ulotka jest dostępna w opakowaniu każdego leku oraz w dedykowanych bazach gromadzących informacje na temat leków. |
ChPL jest dostępna w ramach specjalnych baz, w tym w rejestrze produktów leczniczych, gdzie znajdują się również inne ulotki i inne materiały na temat danego leku. |
Okazuje się, że tak. Istnieją wyjątki, w których ulotka dla pacjenta zawiera praktycznie te same informacje co ChPL. Sytuacja ta dotyczy „tradycyjnych” i prostych leków, np.:
wody utlenionej,
spirytusu salicylowego/kamforowego,
maści/pasty cynkowej,
pasty Lassara,
maści bornej,
maści tranowej,
maści majerankowej,
płynu na afty z boraksem (Aphtin),
wodnego/spirytusowego roztworu gencjany,
sól gorzkiej (siarczan magnezu),
jodyny,
płynu Lugola,
olej rycynowy.
Bardzo zbliżona treść, zarówno w ulotce, jak i w ChPL, występuje również w przypadku ziół do zaparzania (sypkich i w torebkach).
Poniżej zebrałam najczęstsze wątpliwości i pytania na temat różnic w ulotce leku i ChPL.
Co zrobić, jeśli nie rozumiem informacji zawartych w ulotce?
Jedną z osób, które w pierwszej kolejności udzielą Ci informacji na temat danego leku, jest farmaceuta. W dalszej kolejności możesz skonsultować się z lekarzem.
Zgubił_m papierową ulotkę. Czy w Internecie znajdę wersję PDF do wydruku?
Tak, w ramach specjalnych serwisów i baz lekowych dostępne są wersje ulotek w formie PDF do druku. Zarówno ulotkę, jak i ChPL znajdziesz w RPL, czyli Rejestrze Produktów Leczniczych. Inną opcją jest szukanie bezpośrednio w wyszukiwarce, np. „[nazwa handlowa] ulotka”. Jednak osobiście przestrzegam przed takim szukaniem. Dlaczego? Nigdy nie wiesz, czy znajdziesz najbardziej aktualną wersję.
Czy ulotka i CHPL są aktualizowane?
Tak, zarówno ulotka, jak i ChPL są aktualizowane. W ramach procedury rejestracyjnej producent może zmienić niektóre informacje, np. wskazania do stosowania leku w danej grupie pacjentów (np. pacjentów pediatrycznych, geriatrycznych), dawkowanie oraz skład leku, które muszą być zaktualizowane.
Czy każdy lek musi mieć ulotkę i CHPL?
Tak, zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy lek dopuszczony do obrotu na terenie RP musi mieć zarówno ulotkę, jak i ChPL. To wymóg prawny, który ma na celu m.in. zapewnienie bezpieczeństwa farmakoterapii, umożliwienie świadomego korzystania z leków oraz dostarczenie pełnej informacji dla każdej z grup docelowych – pacjentów, lekarzy i farmaceutów.
Dlaczego ulotka informacyjna jest dołączona do każdego leku, a ChPL nie?
Ulotka jest przeznaczona dla pacjentów, dlatego zawsze jest dołączana do opakowania leku. ChPL jest dokumentem skierowanym do profesjonalistów medycznych i można ją znaleźć w bazach danych leków lub na stronach producentów, ale nie jest bezpośrednio dołączana do leków.
Czy pacjent może mieć dostęp do charakterystyki produktu leczniczego?
Tak, ChPL jest dostępna publicznie i można ją znaleźć w internetowych bazach danych leków, na stronach producentów lub w rejestrach prowadzonych przez instytucje zdrowia, takie jak URPL.
Kiedy warto przeczytać charakterystykę produktu leczniczego zamiast ulotki?
Warto zapoznać się z ChPL, jeśli masz większą wiedzę medyczną lub potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji o leku, takich jak mechanizm działania, interakcje z innymi lekami czy szczegóły badań klinicznych. ChPL dostarcza bardziej zaawansowanych informacji, które mogą być istotne w kontekście profesjonalnej analizy terapii.
Czy treści w ulotce i ChPL mogą się różnić?
Informacje w obu dokumentach powinny być zgodne, jednak ChPL zawiera znacznie więcej szczegółów. Ulotka przedstawia najważniejsze informacje w prostszy sposób i może pomijać bardziej techniczne detale zawarte w ChPL.
Jak często aktualizowane są ulotki i ChPL?
Ulotki i ChPL są aktualizowane, gdy pojawiają się nowe dane dotyczące bezpieczeństwa leku, jego działania, interakcji czy nowych wskazań. Aktualizacje są zatwierdzane przez organy regulacyjne, takie jak URPL.
Czy w ulotce znajdują się wszystkie potencjalne działania niepożądane, interakcje, przeciwwskazania i inne istotne informacje?
Ulotka zawiera najczęstsze i najistotniejsze działania niepożądane oraz pozostałe istotne informacje, ale ChPL obejmuje pełną listę, łącznie z działaniami niepożądanymi i interakcjami, które występują rzadziej lub w specyficznych grupach pacjentów.
Czy ulotka i CHPL są jedynymi źródłami informacji o lekach?
Informacje na temat leków dostępne są również w bezpłatnych i komercyjnych bazach, które zawierają opracowania na temat danego leku przygotowane w oparciu o dostępną dokumentację. Oprócz tego wielu producentów dostarcza dodatkowe informacje oraz opracowania dla pacjentów na swoich stronach internetowych.
Wybierając lek, większość pacjentów polega na ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania, nie zdając sobie sprawy, że istnieje także bardziej szczegółowy dokument – Charakterystyka Produktu Leczniczego (ChPL). Ulotka dla pacjenta zawiera najważniejsze informacje o stosowaniu leku w przystępnej formie, podczas gdy ChPL jest bardziej rozbudowanym dokumentem przeznaczonym dla lekarzy i farmaceutów. Warto zrozumieć różnice między tymi dokumentami, aby świadomie korzystać z dostępnych informacji i zapewnić sobie bezpieczną terapię.
PS. Spodobał Ci się mój artykuł? Jeśli tak, to rzuć groszem na dalsze wsparcie działalności blogowej!
Zajrzyj na:
Wpłać ile chcesz :)
Z czego korzystałam, pisząc ten artykuł?
Przede wszystkim z własnej wiedzy i doświadczenia.
Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.
— 2025 —
medyczny akapit
zdrowa porcja contentu bez recepty!
email: info@medycznyakapit.com
tel. 792 746 165