autorka: Kasia Deptuła
Enzymy trzustkowe odgrywają kluczową rolę w rozkładzie pokarmów, ale ich wartość wykracza poza funkcje trawienne. Badanie ich stężenia w surowicy krwi, moczu czy kale stanowi podstawę diagnostyki wielu chorób trzustki. Jakie objawy są wskazaniem do wykonania takich badań? Na czym polega ich interpretacja? W tym artykule przybliżymy najważniejsze aspekty badania enzymów trzustkowych oraz ich znaczenie kliniczne.
Spis treści
Trzustka produkuje wiele enzymów kluczowych dla trawienia składników odżywczych, są to:
Amylaza – enzym rozkładający węglowodany do cukrów prostych.
Lipaza – odpowiedzialna za trawienie tłuszczów, umożliwiając ich wchłanianie.
Zatem trzustka, pełniąc funkcję zewnątrzwydzielniczą*, produkuje również inne enzymy, takie jak trypsyna, chymotrypsyna, karboksypeptydazy, fosfolipaza, elastaza 1 czy esteraza cholesterolu. Nie wszystkie z nich jednak mają znaczenie diagnostyczne.
TRUDNE POJĘCIE❗
*Trzustka pełni funkcję zewnątrzwydzielniczą, ponieważ produkuje enzymy trawienne trafiające do jelita, które odpowiadają za rozkład tłuszczy, cukru i białek, a także wewnątrzwydzielniczą – wytwarza hormony jak insulina i glukagon, które trafiają do krążenia ogólnego – odpowiadają za gospodarkę węglowodanową organizmu.
>> Zobacz: Czym jest hipoglikemia (niedocukrzenie)?
Oznaczanie stężenia enzymów trzustkowych jest kluczowym elementem diagnostyki chorób tego narządu. W praktyce klinicznej najczęściej wykonuje się badanie stężenia amylazy i lipazy we krwi. Za co odpowiadają oba enzymy?
Amylaza jest jednym z pierwszych enzymów, których poziom wzrasta w przypadku ostrego zapalenia trzustki, choć jej podwyższenie może również występować w chorobach dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowe czy perforacji jelit, co wiąże się z tym, że 80% amylazy wykrywanej we krwi pochodzi z trzustki, a 20% z pozostałych narządów jak ślinianki.
Lipaza jest bardziej specyficzna dla trzustki, szczególnie w ostrym zapaleniu. Jej stężenie utrzymuje się na podwyższonym poziomie dłużej niż amylazy, co czyni ją przydatną w późniejszych etapach diagnostyki.
W niektórych przypadkach pomocne może być oznaczenie amylazy w moczu, choć jest to badanie mniej specyficzne i rzadziej stosowane. W diagnostyce przewlekłych chorób trzustki, takich jak przewlekłe zapalenie, oznacza się również elastazę 1 trzustkową w próbce kału.
Badania enzymów trzustkowych wykonuje się w przypadku objawów sugerujących choroby trzustki, takich jak:
Ból brzucha – zlokalizowany w nadbrzuszu lub śródbrzuszu, często promieniujący do lewego boku lub pleców.
Nudności i wymioty.
Wzdęcia i uczucie pełności w jamie brzusznej.
Przewlekła biegunka i obecność tłuszczu w stolcu (tzw. biegunka tłuszczowa).
Nieuzasadniona utrata masy ciała.
Pojawienie się bolesności uciskowej brzucha, nie tylko podczas badania palpacyjnego jamy brzusznej, stanowi wskazanie do badania poziomu enzymów trzustkowych!
Badania enzymów trzustkowych z krwi, a także kału lub moczu (rzadziej) są kluczowe w diagnostyce chorób trzustki, takich jak:
Ostre zapalenie trzustki,
Przewlekłe zapalenie trzustki,
Rak trzustki,
Torbiele trzustki.
Ponadto, oznaczanie poziomu amylazy i lipazy w surowicy krwi wykonuje się u pacjentów stosujących leki mogące prowadzić do zapalenia trzustki, jak np. tirzepatyd (to jednak rzadkie działanie niepożądane, czyli występuje nie częściej niż u 1 na 10 tysięcy pacjentów).
Inne leki, które mogą wywołać ostre zapalenie trzustki to np.:
leki przeciwpadaczkowe,
opioidy,
leki immunosupresyjne,
steroidy,
fibraty,
statyny.
Badania enzymów trzustkowych zaleca się także osobom z grup ryzyka, w tym osobom zmagającym się z kamicą żółciową, która odpowiada za 70-80% przypadków ostrego zapalenia trzustki. Oznaczanie wymienionych enzymów jest istotne u osób nadużywających alkoholu, gdzie używka ta stanowi jeden z czynników uszkadzających trzustkę.
O czym świadczą odchylenia od normy enzymów trzustkowych? Zależnie od enzymu wyróżnia się kilka potencjalnych patologii z nimi związanymi.
Amylaza – Podwyższony poziom amylazy, tj. co najmniej 3-krotny wzrost stężenia w surowicy jest typowy dla ostrego zapalenia trzustki, ale może występować również w schorzeniach niezwiązanych z trzustką, takich jak stany zapalne pęcherzyka żółciowego, perforacja wrzodu żołądka, zapalenie otrzewnej, niedrożność jelit, zapalenie ślinianek.
Lipaza – Podwyższony poziom lipazy, co najmniej 3-krotny wzrost aktywności w surowicy również wskazuje na ostre zapalenie trzustki, ALE podwyższone wartości lipazy utrzymują się dłużej niż amylazy, co jest pomocne w późniejszych etapach diagnostyki.
Elastaza w kale – Obniżony poziom elastazy w kale świadczy o niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki, która może być wynikiem przewlekłego zapalenia trzustki, mukowiscydozy lub zaawansowanego raka trzustki.
W przewlekłym zapaleniu trzustki amylaza i lipaza zwykle pozostają w normie lub są nieznacznie podwyższone jedynie w okresach zaostrzenia. Z tego względu kluczowe znaczenie w diagnostyce tej choroby ma oznaczanie elastazy w kale.
Badania laboratoryjne enzymów trzustki uzupełnia się o badania obrazowe, takie jak USG lub tomografia komputerowa (TK), a w szczególnych przypadkach także o badania histopatologiczne.
WARTO WIEDZIEĆ❗
Podwyższone wartości lipazy i amylazy nie mają zastosowania w ocenie ciężkości ostrego zapalenia trzustki ani w określaniu jego przyczyny.
Aby odpowiednio przygotować się do badania enzymów trzustkowych, należy unikać alkoholu oraz tłustych posiłków przez co najmniej 24 godziny przed badaniem. Dodatkowe zalecenia zależą od rodzaju badania:
Badanie enzymów trzustkowych we krwi lub amylazy w moczu – zaleca się powstrzymanie od jedzenia na 8–12 godzin (na czczo).
Badanie elastazy w kale – próbkę kału pobiera się do jednorazowego pojemnika.
Badanie amylazy w moczu – próbkę należy pobrać z porannego moczu i ze środkowego strumienia.
>> Przeczytaj również nt. podstawowych badań krwi!
Badania enzymów trzustkowych są kluczowe w diagnostyce chorób takich jak ostre i przewlekłe zapalenie trzustki czy niewydolność tego narządu. Pozwalają na wczesne wykrycie uszkodzeń oraz ocenę wydzielniczej funkcji trzustki, co umożliwia szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. Szczególnie istotne jest ich wykonywanie u osób z grup ryzyka, takich jak pacjenci z kamicą żółciową, nadużywający alkoholu czy obciążeni wywiadem rodzinnym w kierunku chorób trzustki.
PS. Spodobał Ci się mój artykuł? Jeśli tak, to rzuć groszem na dalsze wsparcie działalności blogowej!
Zajrzyj na:
Wpłać ile chcesz :)
ARTYKUŁ MA CHARAKTER INFORMACYJNY i nie stanowi porady medycznej.
Z czego korzystałam pisząc ten tekst?
Diagnostyka laboratoryjna. Red. Solnica, Bogdan . : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019, 531 s. ISBN 978-83-200-5902-1
Ostrowska, Lucyna; Orywal, Karolina; Stefańska, Ewa. Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce. Red. Ostrowska, Lucyna . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023, 438 s. ISBN 978-83-01-23288-7, doi: https://doi.org/10.53271/2023.143
Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.
— 2025 —
medyczny akapit
zdrowa porcja contentu bez recepty!
email: info@medycznyakapit.com
tel. 792 746 165